Czcionka:

Kontrast:

Tytaniczna praca magisterska

Data publikacji: 18 grudnia 2023, 01:57

Czy „drukowane” elementy lotnicze ze stopów tytanu mogą już niedługo stanowić tańszą alternatywę dla tych wytwarzanych tradycyjnie? Odpowiedzi na to pytanie w swojej pracy dyplomowej szukała mgr inż. Izabela Mierzejewska, studentka Wydziału Nowych Technologii i Chemii Wojskowej Akademii Technicznej. Za przeprowadzone badania została wyróżniona Nagrodą Rektora w konkursie na najlepszą pracę magisterską w roku akademickim 2022/2023.

#młodainnoWATorka połączyła wytwarzanie elementów lotniczych z techniką przyrostową LENS, czyli Laser Engineered Net Shaping. To metoda, dzięki której za pomocą wiązki laserowej o wysokiej mocy oraz proszku z wybranego materiału, np. stali, stopów niklu czy tytanu, już dziś można nie tylko wytwarzać, ale także naprawiać metalowe części maszyn i urządzeń. Polega ona na podawaniu proszku bezpośrednio w strefę działania wiązki laserowej i fizycznym odtwarzaniu modelu cyfrowego wykonanego w programie CAD lub za pomocą skanera 3D.

Więcej o badaniach #młodejinnoWATorki przeczytacie na promocja.wat.edu.pl/mlodziinnowatorzy/tytaniczna-praca-magisterska.

* * *

Artykuł powstał w ramach cyklu #młodziinnoWATorzy, w którym prezentujemy projekty, prace naukowe i dyplomowe, nowoczesne rozwiązania ambitnych studentów Wojskowej Akademii Technicznej, dla których 100% to za mało.


Sebastian Jurek

fot. archiwum prywatne, Alicja Szulc