Konferencja Horizon4Poland’23 z udziałem naukowców z WAT
Prezentacja potencjału polskich przedsiębiorstw i instytucji, tworzenie społeczności leaderów innowacji, zwiększanie poziomu innowacyjności rozwiązań potrzebnych na polskim rynku, dofinansowanie projektów zgłaszanych przez polskie podmioty, to tylko niektóre zagadnienia konferencji Horizon4Poland’23. Wśród prelegentów znaleźli się naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej.
Największe wydarzenie matchmakingowe, skierowane do biznesu i branży naukowej polskiej i zagranicznej, odbyło się w dniach 21–22 listopada 2023 r. w Warszawie. Organizatorem spotkania były Branżowe Punkty Kontaktowe, działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz.
„Podczas dwóch dni ponad 400 uczestników z różnych branż miało okazję wziąć udział w siedmiu ścieżkach tematycznych, nawiązać nowe kontakty w ramach 100 spotkań matchmakingowych, a także zaprezentować swoje innowacyjne pomysły podczas sesji pitchingowej, do której zgłosiło się aż 120 chętnych. Szanse prezentacji otrzymało jedynie 20 prelegentów. Wśród wyróżnionych znaleźli się dwaj naukowcy z WAT” – mówi broker technologii dr inż. Bogusława Gradzik, przedstawicielka Centrum Transferu Technologii WAT.
Dr hab. inż. Wojciech Stępniowski z Wydziału Nowych Technologii i Chemii oraz kpt. dr inż. Adrian Trzeciak z Wydziału Inżynierii Mechanicznej zaprezentowali pomysły badawcze, wpisujące się w wybrane obszary 12 partnerstw europejskich, finansowanych w programie Horyzont Europa (HE). Pierwszy z naukowców przedstawił pomysł na projekt dotyczący dalszego rozwoju technologii elektrochemicznej redukcji dwutlenku węgla (CO2) do innych cennych substancji oraz pomysł na zahamowanie procesów korozji, które wpisują się w jeden z obszarów tematycznych pt. „Low-emission Technologies and Clean Energy i Sustainable Economy”. Kpt. dr inż. Adrian Trzeciak zaprezentował pomysł badawczy realizowany pod kierunkiem dr. inż. Filipa Polaka, dotyczący rozwoju wielopaliwowego, turbinowego silnika, który będzie mógł pracować na różnych dostępnych paliwach, w tym odnawialnych. Urządzenie jest adaptowalne do instalacji CHP. Pomysł wpisuje się w obszar tematyczny „Clean and Smart Mobility i Low-emission Technologies and Clean Energy”.
Konferencja Horizon4Poland’23 połączyła przedsiębiorców i wiodące w obszarze innowacji instytucje w Polsce z partnerami zagranicznymi, zwiększając tym samym ich aktywność w konkursach programu ramowego Horyzont Europa. W wydarzaniu wzięli udział przedstawiciele, aż 12 partnerów europejskich, m.in. Made in Europe, 2Zero, CCAM, Photonics21, EIT Health, Built4People, EIT Food, EIT Urban Mobility, Batt4EU, Innovative Health Initiative, THCS i Era4Health, których działalność skupia się wokół najważniejszych obszarów dla rozwoju Europy, m.in. cyfryzacji, przemysłu, klimatu, energii, mobilności, budownictwa, baterii litowo-jonowych, fotoniki, żywności i zdrowia. Dla partnerów zagranicznych wydarzenie było okazją do nawiązania współpracy z firmami i instytucjami naukowymi z Polski, w celu zbudowania konsorcjów międzynarodowych, aplikujących o środki z programu Horyzont Europa i współtworzących najbardziej innowacyjne rozwiązania.
* * *
Horyzont Europa to największy w historii Unii Europejskiej program ramowy w zakresie badań naukowych i innowacji. W ciągu siedmiu lat (2021–2027) na nowatorskie badania i innowacyjne rozwiązania przeznaczone zostanie łącznie 95,5 mld euro.
oprac. Paulina Arciszewska-Siek
fot. Bogusława Gradzik,
Branżowe Punkty Kontaktowe