Wizyta przedstawicieli Sztabu Generalnego

Przegląd projektów na rzecz bezpieczeństwa i obronności – opracowanych przez naukowców Wojskowej Akademii Technicznej wspólnie z partnerami przemysłowymi – był celem wizyty gen. bryg. Arkadiusza Mikołajczyka, Radcy Generalnego Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (SG WP).
Wizyta gen. bryg. Arkadiusza Mikołajczyka wraz z przedstawicielami SG WP rozpoczęła się rozmową z Rektorem-Komendantem gen. bryg. prof. dr. hab. inż. Przemysławem Wachulakiem i władzami uczelni.
Rektor zaznaczył, że projekty realizowane w Akademii, w ramach konsorcjów naukowo-przemysłowych, dotyczą niemal wszystkich ważnych kierunków rozwijanych w resorcie obrony narodowej, m.in. sztucznej inteligencji, technologii kwantowych, technologii kosmicznych, systemów symulacyjnych, nowych systemów rażenia, sensorów, medycznego zabezpieczenia pola walki czy technologii telekomunikacyjnych. „Jestem przekonany, że nasze kolejne opracowania znajdą się na wyposażeniu polskich Sił Zbrojnych. Takich wdrożeń w ostatnich latach było aż 36” – podkreślił gen. bryg. prof. Przemysław Wachulak.
Technologie WAT wdrożone w Siłach Zbrojnych RP w latach 2012–2023 zaprezentował Prorektor ds. rozwoju płk dr hab. inż. Jacek Wojtas, prof. WAT. To m.in. przeciwlotnicze zestawy rakietowe: krótkiego zasięgu NEWA i dalekiego zasięgu WEGA, system gaszenia ognia STOPFIRE, optoelektroniczna głowica samonaprowadzająca (zestawy rakietowe GROM i PIORUN, 5,56 mm karabinek standardowy (podstawowy) i 5,56 mm karabinek reprezentacyjny Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56), głowice naprowadzające do amunicji artyleryjskiej precyzyjnego rażenia dla samobieżnej haubicy KRAB 155 mm, 35 mm okrętowy system uzbrojenia (OSU-35) czy Radar P18-PL.
Płk Wojtas zaprezentował również rozwijane w WAT technologie dotyczące pięciu domen operacyjnych NATO: morskiej, lądowej powietrznej, kosmicznej i cyberprzestrzeni. Prorektor poinformował, że aktualnie w uczelni prowadzonych jest 259 projektów badawczych krajowych, jak również międzynarodowych. Objaśnił, że intensyfikacja badań i innowacji zapewnia Akademii udział w procesie wzmacniania krajowego sektora przemysłu obronnego i wdrożeń w Siłach Zbrojnych RP, a dzięki dofinansowaniu MON intensywnie rozbudowywana jest infrastruktura dydaktyczna i badawcza uczelni. Dzięki wykwalifikowanej kadrze i wyposażeniu laboratoryjnemu uczelnia sama jest w stanie realizować prace badawcze do szóstego poziomu gotowości technologicznej, a następnie oferuje współpracę partnerom przemysłowym.
Z wybranymi projektami delegacja Sztabu Generalnego została zapoznana przez naukowców w laboratoriach.
Goście odwiedzili Laboratorium Zobrazowania Wirtualnego i Symulacji Rozszerzonej na Wydziale Cybernetyki. Laboratorium dysponuje wielkoformatową sferą projekcyjną wraz z systemem wizualizacji i dźwięku przestrzennego. W środowisku wirtualnej symulacji prowadzone są szkolenia m.in. dla stanowisk wysuniętych obserwatorów artylerii, przeciwlotniczych posterunków obserwacyjnych, punktów dowódczo-obserwacyjnych i stanowisk snajperskich. Sala szkolenia załóg obsług bojowych wraz ze stanowiskami komputerowymi i przeznaczonym dla nich oprogramowaniem symulacyjnym pozwala szkolić pluton wojsk dowolnego rodzaju. Podczas zajęć wykorzystywane są m.in. rzeczywiste kontrolery z wozów bojowych, jak np. Leopard 2A5 i PT 91 Twardy oraz informatyczne systemy dowodzenia walką (BMS Jaśmin) używane w Siłach Zbrojnych. Na tym samym wydziale w Zakładzie Badań Operacyjnych i Wspomagania Decyzji eksperci opracowują aplikacje i scenariusze gier wojennych. Ostatnie z nich przygotowano na potrzeby NATO Modelling and Simulation Group.
Na Wydziale Nowych Technologii i Chemii został zaprezentowany stan zaawansowania prac nad prochami kompozytowymi prowadzonych w ramach zamkniętego już projektu „Bizmut”. WAT odpowiadał w nim za opracowanie technologii wytwarzania prochów, których głównym składnikiem jest produkowany w Polsce heksogen. Przedstawiono wyniki oraz próbki prochów kompozytowych wytworzone w warunkach przemysłowych na szóstym poziomie gotowości technologicznej. Goście zostali zapoznani również z efektownymi wynikami prac nad rozwojem stałych kompozycji termobarycznych materiałów wybuchowych. Na serii zdjęć i filmów zademonstrowane zostało działanie pierwszego polskiego ręcznego granatu termobarycznego opracowanego we współpracy z Nitro-Chem S.A. Ponadto zaprezentowano mobilne urządzenia do detekcji materiałów niebezpiecznych, takich jak bojowe środki trujące, materiały wybuchowe, narkotyki oraz bioaerozole zawierające bakterie i wirusy.
Uczestnicy spotkania zostali także zaproszeni do Laboratorium Wojskowych Systemów Optoelektronicznych Instytutu Optoelektroniki. Zgromadzone są tu wybrane fragmenty optoelektronicznych technologii wojskowych rozwijanych przez ostatnie lata w Zakładzie Technologii Optoelektronicznych. Prototypy i demonstratory technologii zostały doprowadzone do wysokiego stopnia gotowości technologicznej, co oznacza możliwość sprawnego wdrożenia. Goście obejrzeli: moduły laserowego pomiaru odległości, łączności laserowej, laserowej identyfikacji swój-obcy, laserowe prędkościomierze, laserowe skanery wielospektralne do pracy na platformach latających, lidary do zdalnego wykrywania broni biologicznej i chemicznej, optoelektroniczne moduły do systemów obrony aktywnej przed ostrzałem przeciwpancernym, optoelektroniczne moduły do systemów tłumienia pożaru oraz system ostrzegania o promieniowaniu laserowym Obra ++.
Laboratorium Laserów Wysokiej Mocy Instytutu Optoelektroniki przedstawiło wyniki badań i testów poligonowych broni laserowej opracowanej we współpracy z PW, PIT Radwar i PCO w ramach programu „Nowe systemy uzbrojenia i obrony w zakresie energii skierowanej” finansowanego przez NCBR.
Wizytę w WAT zakończyła prezentacja nowo otwartego Centrum Robotów Mobilnych Wydziału Inżynierii Mechanicznej, które stanowi znaczące poszerzenie możliwości badawczych oraz dydaktycznych Wojskowej Akademii Technicznej w zakresie wojskowych, ale i komercyjnych robotów mobilnych. Centrum będzie też polską wizytówką w NATO jako jedno z Centrów Testowych Akceleratora Innowacyjności NATO DIANA. Wśród technologii, jakie spotkały się z dużym zainteresowaniem gen. bryg. Arkadiusza Mikołajczyka i przedstawicieli SG WP znalazły się: robot Wsparcia Inżynieryjnego „MAREK” do przeciwdziałania improwizowanym urządzeniom wybuchowym, platforma do realizacji zadań w strefach zagrożenia „Boguś” pozwalająca na transport ładunków w trudnych warunkach terenowych oraz szybką budowę zasieków, platforma bazowa ekstremalnej mobilności z napędem hydrostatycznym „ExMot” do transportu wyposażenia, narzędzi, sprzętu lub aparatury pomiarowej do badań oraz ciężki robot „Rohatyniec” przeznaczony do wspierania akcji ratowniczych i interwencyjnych w strefach zagrażających ludzkiemu życiu. Goście obejrzeli nowy budynek szkolno-laboratoryjny wraz z poligonem testowym i zapoznali się z perspektywami Centrum Robotów Mobilnych, które pozwoli na osiągnięcie jeszcze wyższej jakości badań i edukacji w obszarze platform bezzałogowych prowadzonych w Wojskowej Akademii Technicznej.









Ewa Jankiewicz
rzecznik prasowy WAT
fot. Sebastian Jurek, Oleksandr Perets