Specjaliści w zakresie anodowego utleniania metali nagrodzeni w USA

Dwoje studentów Wydziału Nowych Technologii i Chemii WAT zostało nagrodzonych w USA za innowacyjne wyniki prac badawczych dotyczących anodowania – techniki, która zabezpiecza metalowe, w tym aluminiowe części przed korozją, nadaje im estetyczny wygląd i poprawia właściwości mechaniczne powierzchni. Zespół z WAT pracuje nad metodami anodowania wolnymi od powszechnie stosowanych w przemyśle rakotwórczych substancji.
Nagrody przyznano podczas Konferencji Aluminium Anodizers Council, która odbyła się w Cleveland, w stanie Ohio w USA w dniach 1-3 października 2024 r. Naukowcy prezentowali tam wyniki swoich badań, a międzynarodowe jury wybrało najlepsze prezentacje. W tym roku dwie z trzech przyznanych międzynarodowych nagród trafiły do studentów Wojskowej Akademii Technicznej.
Autorami zwycięskich prac są Katarzyna Tomczyk – realizująca studia doktoranckie w Szkole Doktorskiej WAT i Piotr Dobroń – kształcący się na studiach drugiego stopnia. Katarzyna Tomczyk została nagrodzona za anodowanie stopów aluminium. Piotr Dobroń odebrał nagrodę za anodowanie stopu miedzi ze srebrem (CuAg5).
ZIELONE METODY WAŻNE DLA PRZEMYSŁU LOTNICZEGO I KOSMICZNEGO
Anodowe utlenianie stopów metali służy wytworzeniu powłoki – warstwy tlenkowej, która uodparnia materiał na korozję, poprawia właściwości mechaniczne powierzchni i poprawia estetykę.
Nagrodzeni inżynierowie materiałowi pracują pod kierownictwem naukowym dr. hab. Wojciecha J. Stępniowskiego, prof. WAT, który również uzyskał nagrodę podczas tego samego wydarzenia. Wyróżniono go za najlepszą publikację konferencyjną przedstawioną ubiegłorocznej konferencji AAC w Seattle (WA, USA). Praca dotyczyła bezchromowych alternatyw anodowania stopów aluminium. Prezentowane wyniki były efektem działania naukowego Miniatura 6.
„Anodowanie przemysłowe prowadzone jest w roztworach zawierających chrom sześciowartościowy, który jest rakotwórczy. My, podobnie jak naukowcy na całym świecie, poszukujemy metod wolnych od chromu sześciowartościowego. Pracujemy nad tym, żeby nowe metody chroniły przed korozją elementy aluminiowe w porównywalny sposób, jak te powszechnie stosowane” – tłumaczy dr hab. Wojciech Stępniowski, prof. uczelni.
Jak wyjaśnia profesor, metody rozwijane przez jego doktorantkę i magistranta służą temu, aby elementy wykonane ze stopów aluminium były odporne na korozję, przy jednoczesnym wykorzystaniu „zielonych” alternatyw, w stosunku do obecnie stosowanych metod. Jest to szczególnie ważne w takich gałęziach przemysłu jak lotnictwo, czy przemysł kosmiczny.
Podczas konferencji w Cleveland eksperci z uczelni z całego świata wymieniali się wiedzą i doświadczeniami w dziedzinie anodowego utleniania aluminium z przedstawicielami komórek badawczo-rozwojowych w firmach takich jak Apple Inc., Quaker Houghton, czy Boeing.
W ramach konferencji prezentowane są również prace studentów, zarówno w formie posterów, jak i krótkich prezentacji. Przedstawione badania podlegają ocenie komisji konkursowej. W tym roku jury doceniło wiedzę studentów Wojskowej Akademii Technicznej z zakresu anodowania oraz innowacyjne wyniki ich badań z punktu widzenia przyszłych zastosowań. Zastosowania te można rozpatrywać w kontekście ochrony przed korozją (Katarzyna Tomczyk) i katalitycznej redukcji dwutlenku węgla do węglowodorów i alkoholi (Piotr Dobroń). W opinii oceniającego gremium młodzi badacze z WAT wykazali się ponadto wysokimi umiejętnościami zaprezentowania wyników swoich prac.
Trzecią nagrodzoną badaczką była doktorantka z Northwestern Univeristy.




Karolina Duszczyk
fot. źródło: WTC WAT/Wojciech Stępniowski