Czcionka:

Kontrast:

Rekord Polski w największej lekcji inżynierii materiałowej

Data publikacji: 16 maja 2023, 01:55

Wydział Nowych Technologii i Chemii Wojskowej Akademii Technicznej przyczynił się do ustanowienia pierwszego Rekordu Polski w przeprowadzeniu największej lekcji inżynierii materiałowej. W wydarzeniu zorganizowanym w ramach Ogólnopolskiego Dnia Inżynierii Materiałowej wzięło udział kilkanaście jednostek naukowych z całej Polski.

Na Wydziale Nowych Technologii i Chemii lekcję pt. „Materiały a postęp cywilizacji, czyli historia gwoździa” przeprowadził dr hab. inż. Stanisław Jóźwiak, prof. WAT. Uczestniczyło w niej 60 osób z Zespołu Szkół nr 1 im. Melchiora Wańkowicza w Błoniu oraz z Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie. Do zaliczenia rekordu nie wystarczyło jedynie przeprowadzenie lekcji. Uczestnicy wydarzenia musieli również rozwiązać test weryfikujący zdobytą wiedzę. Pytania dotyczyły inżynierii materiałowej i jej zastosowania. Na przeprowadzenie lekcji łącznie z rozwiązaniem testu było przewidziane 1,5 godziny. Wszystkie jednostki naukowe uczestniczące w próbie bicia rekordu były zobligowane do rozpoczęcia lekcji o godz. 10.00 i zakończenia jej o godz. 11.30.

Po wydarzeniu organizatorzy ze wszystkich jednostek przesłali dokumentację w formie nagrań i „zeznań świadków” do Biura Rekordów. Sędzia dokładnie zweryfikowała jej zgodność z wytycznymi. Potwierdzona liczba wszystkich uczestników największej lekcji inżynierii materiałowej w Polsce wyniosła 1097 osób. Organizatorzy zapowiadają, że za rok spróbują swoich sił w rekordzie Guinnessa.

W ramach Ogólnopolskiego Dnia Inżynierii Materiałowej w uczelniach w całej Polsce odbyły się również wykłady, laboratoria, gry terenowe oraz pokazy. Przyszli studenci mogli przekonać się jak szeroką dziedziną jest inżynieria materiałowa oraz jakie znaczenie ma dla życia codziennego. W wydarzeniu na Wydziale Nowych Technologii i Chemii WAT uczestniczyło ponad 150 uczniów z pięciu szkół ponadpodstawowych z całej Polski.

Rafał Węgłowski

fot. Magdalena Łazińska, Blanka Januszewska