Nauka, rekord i zabawa podczas Ogólnopolskiego Dnia Inżynierii Materiałowej w WAT
Materiały inteligentne zdolne do adaptacji i interakcji ze środowiskiem były tematem przewodnim III Ogólnopolskiego Dnia Inżynierii Materiałowej (ODIM), który zorganizowano także w Wojskowej Akademii Technicznej. 28 marca 2025 r. wykłady i spotkania dla uczniów odbyły się w ponad 20 jednostkach badawczych z 13 polskich miast.
Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej (ODIM) to największe w Polsce wydarzenie popularyzujące tę dyscyplinę naukową. W WAT organizowany jest przez Wydział Nowych Technologii i Chemii (WTC). W tym roku wzięło w nim udział około 120 uczniów z warszawskich szkół średnich, w tym z Zespołu Szkół nr 28 oraz z XL Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego.
„Inżynieria materiałowa pozwala zrozumieć nowo powstające materiały. Wpływa na wszystkie dziedziny życia i jest kluczem do rozwoju nowych technologii. Dzisiaj będziecie mieli kontakt z prawdziwą inżynierią materiałową i mam nadzieję, że uda się nam was zainspirować” – powiedziała, witając uczestników, prof. Anna Spadło, dziekan WTC.
Wydarzenie zainaugurował wykład otwarty wygłoszony przez dr. Konrada Zubko, prof. WAT, który wytłumaczył uczestnikom, czym są materiały inteligentne i pokazał przykłady ich zastosowań w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym. Omówił też badania nad materiałami inteligentnymi prowadzone w WAT.
Po wykładzie uczestnicy podjęli próbę ustanowienia Rekordu Polski w kategorii „Najwięcej osób rozwiązujących krzyżówki jednocześnie (wiele lokalizacji)”. W ten sposób organizatorzy ODIM postanowili uczcić 100-lecie pierwszej polskiej krzyżówki, która ukazała się 31 stycznia 1925 r. w „Kurierze Warszawskim” jako „łamigłówka krzyżowa”.
„Hasłami w przygotowanej przez nas krzyżówce były terminy związane z materiałami inteligentnymi użyte w treści wykładu, co pozwoliło uczniom lepiej przyswoić zdobytą wiedzę. To było nie tylko wyzwanie intelektualne, ale również forma edukacyjnej zabawy, która łączy naukę z aktywnym uczestnictwem” – mówi dr inż. Julita Dworecka-Wójcik, jedna z koordynatorek wydarzenia.
Po zakończeniu części wykładowej uczniowie zwiedzili laboratoria Instytutu Inżynierii Materiałowej WAT, Instytutu Fizyki Technicznej WAT oraz Instytutu Chemii WAT. Tam czekały na nich liczne warsztaty i pokazy przygotowane przez naukowców WAT.
ODIM to inicjatywa Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego, wspierana przez czołowe instytucje naukowe i akademickie w Polsce. Wydarzenie odbyło się w 13 miastach Polski: Bielsko-Białej, Chorzowie, Częstochowie, Gdańsku, Gliwicach, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie oraz Warszawie.
Oprócz WAT współorganizatorami wydarzenia były: Polska Akademia Nauk, Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej, Instytut Podstawowych Problemów Techniki, Sieć Badawcza Łukasiewicz, Górnośląski Instytut Technologiczny, Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Instytut Metali Nieżelaznych, Poznański Instytut Technologiczny, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Częstochowska, Politechnika Gdańska, Politechnika Krakowska, Politechnika Lubelska, Politechnika Łódzka, Politechnika Poznańska, Politechnika Rzeszowska, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Bielsko-Bialski, Uniwersytet Śląski oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. Wśród patronów tegorocznej edycji ODIM są: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Wykład można obejrzeć tutaj
Marcin Wrzos
fot. Katarzyna Puciłowska