Nagroda Prezesa Rady Ministrów dla prof. Antoniego Rogalskiego

Ekspert w dziedzinie wykrywania promieniowania elektromagnetycznego prof. dr hab. inż. Antoni Rogalski z Wydziału Nowych Technologii i Chemii WAT został wyróżniony nagrodą Prezesa Rady Ministrów za dorobek naukowy w zakresie nowatorskich badań kwantowych struktur detekcyjnych promieniowania elektromagnetycznego w szerokim zakresie widma – od zakresu ultrafioletowego do zakresu terahercowego.
W uznaniu wkładu w rozwój polskiej nauki, Prezes Rady Ministrów co roku przyznaje nagrody w trzech kategoriach: za wyróżniającą się rozprawą doktorską, za wysoko zaawansowane badania naukowe, które spełniają stopień doktora habilitowanego lub za istotne dokonania w zakresie działalności naukowej, w tym twórczości artystycznej lub działalności wdrożeniowej. Lista tegorocznych laureatów.
W ostatnich 30 latach swojej pracy badawczej i wdrożeniowej prof. dr hab. inż. Antoni Rogalski stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych ekspertów w swojej dziedzinie. Jego nowatorskie prace dotyczą fotodiod z supersieci, detektorów z kropek kwantowych i dwuwymiarowych materiałów, które mogą stanowić alternatywę wobec grafenu.
„Jestem głęboko przekonany, że badania w naukach technicznych powinny służyć aplikacjom. Dlatego już od ponad trzydziestu lat mój zespół ściśle współpracuje z firmą Vigo Photonics, która wdraża zaawansowane przyrządy optoelektroniczne. Spółka jest dobrze rozpoznawalna na globalnym rynku komercyjnym detektorów podczerwieni. Od 2003 roku działa nasze wspólne laboratorium WAT-Vigo. Motywacja do kontynuacji tej współpracy z obu stron jest duża, bowiem wpływa ona z jednej strony na rozwój naukowy pracowników Zakładu Fizyki Ciała Stałego Instytutu Fizyki Technicznej, w którym pracuję, a z drugiej strony na poszerzenie oferty komercyjnej Vigo Photonics” – mówi prof. Antoni Rogalski.
Całokształt dorobku naukowego jednoznacznie wiąże profesora z Wojskową Akademią Techniczną. Antoni Rogalski ukończył studia na kierunku fizyka techniczna w WAT w 1972 roku. Przedmiotem jego działalności naukowej jest technologia, badania i zastosowania półprzewodników do detekcji promieniowania elektromagnetycznego, głównie zakresu podczerwieni. Jest on ponadto członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk (PAN), był z wyboru Dziekanem IV Wydziału PAN i członkiem Prezydium PAN przez dwie kadencje w latach 2015–2022.
Dorobek naukowca udokumentowany jest dziewiętnastoma pozycjami monograficznymi, ponad dwudziestoma opracowaniami o charakterze monograficznym i ponad trzystoma artykułami indeksowanymi w bazach ISI Web of Knowledge i Scopus. Miarą uznania znaczenia tych prac jest wyjątkowo wysoki w naukach technicznych wskaźnik cytowań jego prac wynoszący od ponad 14 tysięcy do około 25 tysięcy, z wskaźnikiem Hirscha od około 50 do 62 w zależności od rodzaju bazy (Web of Science, Scopus, Google Scholar). Szczególną popularność w świecie zdobyła ponad tysiącstronicowa monografia „Infrared and Terahertz Detectors”. W bazie Google Scholar indeksowanych jest ponad 2 tysiące cytowań tej pozycji. Wszystko to sprawia, że prof. A. Rogalski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w świecie polskich uczonych. W rankingu Uniwersytetu Stanforda i wydawnictwa Elsevier najbardziej wpływowych 2% naukowców na świecie (TOP 2%) uwzględniającym całą karierę badacza, jest klasyfikowany na trzecim miejscu wśród żyjących Polaków z polską afiliacją (pozycja 7214 w świecie); zaś w rankingu za 2023 rok — na pierwszym miejscu w Polsce (pozycja 2047 w świecie).
Profesor Rogalski jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej zwanej „polskim noblem”. Więcej informacji o działalności naukowej prof. Antoniego Rogalskiego można znaleźć na stronie internetowej antonirogalski.com.
oprac. Ewa Jankiewicz
rzecznik prasowy WAT
fot. Sebastian Jurek