Czcionka:

Kontrast:

Kolejne doskonałe kierunki studiów w WAT

Data publikacji: 13 marca 2024, 09:48

Kierunek inżynieria materiałowa na Wydziale Nowych Technologii i Chemii WAT oraz kierunek inżynieria bezpieczeństwa na Wydziale Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa otrzymały Certyfikaty Doskonałości Kształcenia Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA).

Prezydium PKA przyznało 22 lutego 2024 r. Certyfikaty Doskonałości Kształcenia dwóm kierunkom studiów w Wojskowej Akademii Technicznej. Certyfikat w kategorii „Doskonały kierunek – doskonałość w kształceniu” otrzymała inżynieria materiałowa na Wydziale Nowych Technologii i Chemii. Certyfikat w kategorii „Partner dla rozwoju – doskonałość we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym” przyznano kierunkowi inżynieria bezpieczeństwa na Wydziale Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa. Więcej na temat akredytacji przyznanych dla tego wydziału.

Obydwa kierunki otrzymały pozytywną ocenę na 6 lat, popartą dobrymi praktykami w zakresie jakości kształcenia lub udokumentowanymi, regularnymi osiągnięciami studentów i absolwentów

Inżynieria materiałowa zajmuje się tworzeniem, obróbką i wykorzystaniem innowacyjnych materiałów stosowanych w nowoczesnych urządzeniach z obszarów takich, jak medycyna, informatyka czy kosmonautyka. Studiowanie na tym kierunku w Wojskowej Akademii Technicznej zapewnia zgłębianie wiedzy i umiejętności dotyczących właściwości i technik otrzymywania materiałów metalicznych i niemetalicznych (ceramicznych), kompozytowych, biomateriałów, materiałów funkcjonalnych oraz nanomateriałów o ściśle zdefiniowanych właściwościach i zastosowaniach.

W zależności od trybu studiów na kierunku inżynieria materiałowa można wybrać jedną z czterech specjalności profilowanych przedmiotami do wyboru. Są to: inżynieria materiałowa wspomagana komputerowo, inżynieria fotoniczna, materiały konstrukcyjne oraz materiały funkcjonalne.

Specjalność inżynieria materiałowa wspomagana komputerowo uczy nowoczesnych metod wytwarzania i przetwarzania materiałów konstrukcyjnych i funkcjonalnych. Umożliwia zdobycie kompetencji w zakresie projektowania, wytwarzania i odbioru jakościowego elementów części maszyn i urządzeń z wykorzystaniem platformy środowiskowej CAD/CAM, zaawansowanych metod obróbki CNC, druku 3D oraz produkcyjnych metod diagnostycznych.

Specjalność inżynieria fotoniczna bazuje na dokonaniach optyki, elektroniki i informatyki. Studenci poznają sposoby przenoszenia i przetwarzania informacji za pomocą promieniowania elektromagnetycznego. Zdobywają wiedzę o systemach zobrazowania informacji, materiałach dla optoelektroniki światłowodowej, a także półprzewodnikowych materiałach i urządzeniach fotonicznych, w tym ciekłych kryształach i detektorach podczerwieni. Uczą się projektowania materiałów i konstruowania urządzeń.

Studenci, którzy wybierają specjalność materiały konstrukcyjne zdobywają wiedzę o materiałach metalicznych, kompozytowych, polimerowych oraz ceramicznych stosowanych przede wszystkim do budowania nowoczesnych maszyn. Są przygotowani do pracy w charakterze technologów oraz koordynatorów prac zespołowych związanych z doborem lub projektowaniem materiałów konstrukcyjnych, nadzorem przebiegu złożonych procesów technologicznych, a także konsultantów materiałowych przy projektowaniu złożonych maszyn i urządzeń.

Z kolei studenci ze specjalnością materiały funkcjonalne uczą się o materiałach krystalicznych i amorficznych, systemach zobrazowania informacji, materiałach dla optoelektroniki światłowodowej, czy też materiałach półprzewodnikowych oraz nowoczesnych materiałach fotonicznych o ściśle zdefiniowanych właściwościach i zastosowaniach. Kształcą się też w zakresie projektowania materiałów spełniających określone funkcje dla zastosowań w wielu priorytetowych, rozwijających się obszarach światowej gospodarki.

Więcej informacji na stronach Wydziału Nowych Technologii i Chemii.

Lista wszystkich kierunków studiów akredytowanych przez PKA znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej WAT.


oprac. Karolina Duszczyk