Czcionka:

Kontrast:

dr inż. Dariusz Siemiaszko

Dr inż. Dariusz Siemiaszko jest adiunktem w Instytucie Inżynierii Materiałowej. Pracę doktorską obronił na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, gdzie w Zespole Przemian Fazowych w Plazmie prowadził prace nad opracowaniem i zbudowaniem urządzenia do konsolidacji trudno spiekalnych proszków przy użyciu prądu impulsowego. Owocem tych prac było zbudowanie urządzenia Pulse Plazma Sintering, za które w 2006 roku otrzymał, wraz z zespołem, nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od 2007 roku pracuje na Wydziale Nowych Technologii i Chemii Wojskowej Akademii Technicznej, gdzie skonstruował i wykorzystuje do badań, urządzenie do spiekania materiałów przy użyciu grzania indukcyjnego (PAIS – Pressure-assisted induction sintering).
W swojej pracy naukowej zajmuje się spiekaniem nowych i trudno spiekalnych materiałów, metrologią techniczną oraz mechaniczną syntezą w wysokiej temperaturze. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego od 2010 roku.

Metodyki badawcze:

  • statyczna próba ściskania i rozciągania
  • badania twardości
  • mikroskopia świetlna i elektronowa
  • wytwarzania materiałów metodami metalurgii proszków
  • charakteryzacja powierzchni właściwej metodą BET
  • charakteryzacja rozkładu wielkości cząstek proszków
  • mielenie w wysokiej temperaturze
  • ocena niepewności uzyskiwanych wyników


Projekty:

Prowadzone w ostatnich 5 latach

Spieki FeAl podatne na odkształcenie plastyczne w temperaturze pokojowej, NCN Opus, 2017-2022 Projekt miał na celu wytworzenie metodą PAIS spieków Fe40Al oraz zbadanie ich właściwości plastycznych. Wytworzone spieki charakteryzowały się zaskakująco wysokimi właściwościami plastycznymi co przedstawiono w publikacji pt. „Unexpected High Ductility of Fe40Al Alloys at Room Temperature”.


Lokalizacja: budynek 34, pokój 3 
e-mail: dariusz.siemiaszko@wat.edu.pl
tel.: +48 261 839 446

ORCID: https://orcid.org/0000-0002-2887-7774

Scopus: 12244531000