Dni Otwarte WAT 2025 – inspirujące spotkanie z nauką i pasją na Wydziale Nowych Technologii i Chemii
W dniu 29 marca 2025 roku odbyły się Dni Otwarte Wojskowej Akademii Technicznej – wydarzenie, które co roku przyciąga licznych kandydatów zainteresowanych studiami technicznymi i wojskowymi. Wśród wielu wydziałów prezentujących swoją ofertę edukacyjną znalazł się również Wydział Nowych Technologii i Chemii
Studenci – zarówno cywilni, jak i wojskowi – z dużym zaangażowaniem i entuzjazmem prezentowali potencjalnym kandydatom ofertę dydaktyczną naszego wydziału, opowiadając o prowadzonych kierunkach studiów, możliwościach rozwoju oraz działalności kół naukowych. Zainteresowanie odwiedzających było bardzo duże, a nasze stanowisko cieszyło się nieustannym ruchem.
W ramach wydarzenia przygotowano liczne pokazy naukowe, które spotkały się z pozytywnym odbiorem i dużym uznaniem odwiedzających. Wśród nich znalazły się m.in.:
- „Chemia w akcji” – zestaw eksperymentów, w tym m.in. reakcje zmieniające kolor cieczy („magiczne piwo”) oraz tzw. „światła drogowe”, imitujące działanie sygnalizacji świetlnej.
- „Efekty specjalne rodem z laboratorium filmowego” – pokaz obejmował m.in. kontrolowane spalanie mieszanin gazowych („płonące dłonie”), eksperyment z żarówką w ciekłym azocie, demonstrację wybuchu trijodku azotu oraz reakcje chemiczne z emisją światła („świetliki”).
- „Pirotechnika i materiały wybuchowe” – prezentacja właściwości spalania prochu czarnego i nitrocelulozy, pokaz świec dymnych, flar oraz materiałów samozapalnych i napalmu, a także przykłady profesjonalnych wyrobów pirotechnicznych wykorzystywanych w wojsku.
Duże zainteresowanie wzbudził również sportowy samochód wodorowy, którego układ zasilania został zaprojektowany i wykonany przez pracowników naszego Wydziału jako przykład nowoczesnego podejścia do zagadnień energetycznych i praktycznego wykorzystania wiedzy inżynierskiej. Do zasilenia ogniwa paliwowego wykorzystano proszek metaliczny magazynujący wodór, wytwarzany na drodze reaktywnego mielenia. Każdy z etapów począwszy od wytworzenia wodorku metalu, aż po praktyczne jego zastosowanie w samochodzie wodorowym można było zobaczyć na żywo podczas Dni Otwartych.
Ponadto, w budynku Instytutu Inżynierii Materiałowej, zaprezentowano liczne pokazy przybliżające świat materiałów i metody wytwórcze oraz badawcze. Bardzo dużą popularnością i zainteresowaniem zwiedzających cieszył się „Druk 3D”, gdzie można było zobaczyć jak powstają drukowane detale nie tylko z filamentu, czyli z materiału polimerowego, ale również z proszku metalicznego przy użyciu lasera o dużej mocy. W laboratorium mikroskopowym uczestnicy Dni Otwartych mieli możliwość oglądania typowych mikrostruktur materiałów, i nie tylko – również mieli okazję spojrzeć prosto w oko szerszenia. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych. Czekały na nich liczne konkursy związane z inżynierią materiałową, a za poprawne odpowiedzi wręczano nagrody.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom z Wydziału Nowych Technologii i Chemii, które zaangażowały się w organizację tego wydarzenia – studentom cywilnym i wojskowym, członkom kół naukowych z zakresu chemii, inżynierii materiałowej, fizyki oraz inżynierii fotonicznej, a także pracownikom naszego wydziału. Dzięki wspólnemu wysiłkowi mogliśmy w atrakcyjny i profesjonalny sposób zaprezentować potencjał dydaktyczny i naukowy naszego wydziału szerokiemu gronu odbiorców. Wierzymy, że to zaangażowanie przełoży się na rosnące zainteresowanie studiami na Wydziale Nowych Technologii i Chemii, a także będzie procentować w najbliższej przyszłości – zarówno w kontekście rekrutacji, jak i dalszego rozwoju naszej jednostki.
dr inż. Rafał Węgłowski
Pełnomocnik Dziekana ds. Promocji
fot. Katarzyna Puciłowska i Mariusz Maciejewski