Czcionka:

Kontrast:

Młodzi naukowcy nagrodzeni stypendium Ministra Edukacji i Nauki

Data publikacji: 18 lipca 2023, 12:04

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek przyznał stypendia 230 wybitnym młodym naukowcom, w tym 37 doktorantom. Wśród laureatów znalazło się czworo badaczy z Wojskowej Akademii Technicznej – ppłk dr hab. inż. Anna Borucka i mjr dr inż. Małgorzata Grzelak z Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania, mjr dr inż. Piotr Kędzierski z Wydziału Inżynierii Mechanicznej oraz dr Ewa Wierzbicka z Wydziału Nowych Technologii i Chemii.

Stypendia dla wybitnych młodych naukowców przyznawane są badaczom, którzy prowadzą wysokiej jakości badania i posiadają imponujący dorobek naukowy w skali międzynarodowej. W tegorocznej 18 edycji konkursu rozpatrzono 1828 wniosków. Wsparcie w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata otrzyma 230 naukowców. Jak podaje Ministerstwo Edukacji i Nauki, stypendia Ministra otrzymali badacze reprezentujący 51 dyscyplin naukowych i artystycznych.

ppłk dr hab. inż. Anna Borucka – laureatka w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie


Podpułkownik Borucka zajmuje się wykorzystaniem modelowania matematycznego do opisu oceny i prognozowania poziomu bezpieczeństwa związanego z procesami i systemami eksploatacji środków transportu w zróżnicowanych warunkach środowiskowych. W swoich badaniach skupia się na instytucjach istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, realizujących działania interwencyjno-ratunkowe oraz na przedsiębiorstwach. Dzięki przeprowadzonym badaniom opracowała metody modelowania i oceny poziomu bezpieczeństwa, wyrażonego gotowością techniczną środków transportu, zarówno w biznesowych, jak i zadaniowych systemach. Dokonania naukowe ppłk Boruckiej są wynikiem doświadczeń badawczych w zakresie stosowania modeli stochastycznych do analizy i prognozowania w wyodrębnionych systemach eksploatacji, takich jak jednostki wojskowe i przedsiębiorstwa. Jest autorką lub współautorką ponad stu publikacji naukowych, które ukazały się w wysoko punktowanych czasopismach. Doświadczenia naukowe, zgromadzona wiedza oraz działalność publikacyjna zaowocowały udziałem w wielu projektach naukowych. Laureatka pełni funkcję redaktora naczelnego czasopisma „Eksploatacja i Niezawodność – Maintenance and Reliability”, jest członkiem Zarządu Polskiego Naukowo-Technicznego Towarzystwa Eksploatacyjnego oraz ekspertem w zakresie eksploatacji.

„Fundamentem tego sukcesu jest moja rodzina i przyjaciele – dziękuję” – przyznaje ppłk dr hab. inż. Anna Borucka.

mjr dr inż. Małgorzata Grzelak – laureatka w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie

Tematyka badań naukowych mjr Grzelak dotyczy możliwości zastosowania metod modelowania matematycznego do analizy i oceny wybranych aspektów bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa transportu i ruchu drogowego, procesów logistycznych, zdrowotnego, ekologicznego oraz militarnego. Umiejętność skutecznej analizy danych, w dobie gwałtownego wzrostu gromadzenia ich w systemach, prowadzi do poprawy poziomu bezpieczeństwa realizowanych procesów. Laureatka jest autorką lub współautorką 46 artykułów opublikowanych w czasopismach naukowych, materiałach konferencyjnych lub jako rozdział monografii. Recenzuje artykuły naukowe (dotychczas 22 recenzje dla 8 czasopism), a od 2019 r. pełni rolę zastępcy redaktora naczelnego czasopisma „Systemy Logistyczne Wojsk – Military Logistics Systems”, znajdującego się na wykazie czasopism punktowanych MEiN. W latach 2021–2023 kierowała projektem pt. “Digital Competences for Improving Security and Defence Education”, w ramach Partnerstw strategicznych dla szkolnictwa wyższego Erasmus+ (projekt realizowany w konsorcjum czterech uczelni europejskich).

„Stypendium Ministra Edukacji i Nauki jest dla mnie dużym wyróżnieniem, jak również motywacją do dalszych badań naukowych i rozwoju. To wynik wieloletniej pracy zespołowej. Myślę, że na decyzję o przyznaniu stypendium wpłynęły nie tylko publikacje w międzynarodowych czasopismach naukowych, ale też uczestnictwo w międzynarodowych projektach” – podkreśla mjr dr inż. Małgorzata Grzelak.

mjr dr inż. Piotr Kędzierski – laureat w dyscyplinie inżynieria mechaniczna

Zainteresowania naukowe mjr. Kędzierskiego koncentrują się na praktycznym wykorzystaniu metod komputerowych mechaniki. Dominującym obszarem działalności laureata stypendium jest badanie konstrukcji obciążonych udarowo, w szczególności symulacja zagadnień balistyki końcowej układu pocisk-pancerz. Doświadczenia zdobyte podczas rozwiązywania problemów technicznych o charakterze militarnym z użyciem narzędzi CAE z powodzeniem wykorzystuje w modelowaniu konstytutywnym prowadzonym na potrzeby symulacji procesów tłoczenia. Mjr Kędzierski jest współautorem 11 artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach indeksowanych na liście filadelfijskiej, 15 referatów prezentowanych na krajowych i międzynarodowych konferencjach, 18 prac zrealizowanych na rzecz przemysłu, 2 patentów europejskich oraz 9 patentów krajowych. Kieruje projektem pt. „TubeRoSa — opracowanie innowacyjnego urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego bazującego na wertykalnych absorberach energii z wykorzystaniem zaawansowanych metod symulacji w środowisku wirtualnym” realizowanym w ramach programu Lider XI.

„Otrzymane stypendium jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem i źródłem satysfakcji, a także motywacją do dalszego rozwoju. Powodzenie w programie stypendialnym Ministra Edukacji i Nauki upatruję w zrównoważonym dorobku naukowym, który oprócz publikacji obejmuje patenty oraz realizację projektów naukowych jako kierownik i wykonawca” – mówi mjr dr inż. Piotr Kędzierski.

dr Ewa Wierzbicka – laureatka w dyscyplinie inżynieria materiałowa

Doktor Wierzbicka zajmuje się syntezą nanostrukturalnych materiałów półprzewodnikowych do zastosowań w fotokatalitycznym i fotoelektrochemicznym wydzielaniu wodoru z wody. Badania prowadzone są w ramach projektu NAWA Powroty i Narodowego Centrum Nauki. Badaczka rozpoczęła prace w tym obszarze w 2018 r. na stażu podoktorskim na FAU Erlangen, Niemcy (1 rok), które kontynuowała w ramach uzyskanego stypendium Humboldta na FAU Erlangen (9 miesięcy) oraz HU Berlin (17 miesięcy). Wcześniejsze badania dotyczyły syntezy powłok antykorozyjnych na stopach magnezu (projekt Almagic, Cleak Sky 2, finansowany przez Komisję Europejską), które prowadziła na stażu podoktorskim w Hiszpanii (UCM, Madryt, 15 miesięcy). W ramach pracy doktorskiej badaczka pracowała nad syntezą materiałów do zastosowań w elektrochemicznym oznaczaniu adrenaliny na bazie nanostrukturalnego złota oraz optymalizacją syntezy nanoporowatych tlenków (UJ, Kraków). W trakcie doktoratu odbyła również staż na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, gdzie prowadziła badania dotyczące tematu pracy doktorskiej. W 2018 r. otrzymała nagrodę im. prof. Tadeusza Żaka za najlepszą rozprawę doktorską w dziedzinie galwanotechniki. Badaczka opublikowała 28 prac, w tym 16 prac jako pierwszy autor oraz 7 prac jako autor korespondencyjny w artykułach o różnorodnej tematyce badawczej w uznanych czasopismach naukowych. Praca opublikowana w „Materials Horizons” (2022) zyskała szczególne uznanie kolegium redakcyjnego, które przyznało dr Wierzbickiej wyróżnienie indywidualne „Emerging Investigator”. Praca uzyskała również drugą nagrodę w rankingu najlepszych publikacji opublikowanych w 2022 r. Prowadzi współpracę z wieloma wiodącymi ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą. Jest edytorem w czasopiśmie „Carbon Energy” wydawanym przez John Wiley & Sons (IF 20.5) oraz członkinią Zarządu Głównego Stowarzyszenia Societas Humboldtiana Polonorum. Kieruje dwoma projektami naukowymi (NAWA, NCN) oraz realizuje stypendium naukowe sponsorowane przez Fundację im. Humboldta (Bonn, Niemcy). Uczestniczyła w ponad 20 konferencjach międzynarodowych, gdzie wygłosiła liczne wykłady zaproszone.

„Chciałabym kontynuować prace badawcze w zakresie syntezy paliw z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Uzyskane stypendium Ministra Edukacji i Nauki na pewno znacząco przybliży mnie do tego celu” – podkreśla dr Ewa Wierzbicka.

Lista laureatów i więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie MEiN


oprac. Ewa Jankiewicz

rzecznik prasowy WAT

fot. Katarzyna Puciłowska