Czcionka:

Kontrast:

Znamy laureatów II Ogólnopolskiego Konkursu Fizycznego

Data publikacji: 24 lutego 2025, 09:16

W finale II Ogólnopolskiego Konkursu im. prof. Lecha Solarza dla uczniów szkół średnich, zorganizowanego przez Wojskową Akademię Techniczną udział wzięło 54 uczestników. Zwyciężył Ryszard Czerwiński – uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu. Po zdaniu egzaminu maturalnego czeka na niego oraz pozostałych 4 laureatów miejsce na dowolnym stacjonarnym kierunku studiów cywilnych w WAT.

W eliminacjach drugiej edycji konkursu przeprowadzonych w 31 szkołach ponadpodstawowych w grudniu 2024 roku wzięło udział 227 uczniów, z których 54 zakwalifikowało się do finału. Odbył się on 19 lutego 2025 r. w Klubie WAT.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął JM Rektor-Komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak.

PRZEBIEG KONKURSU

Uroczystego otwarcia konkursu dokonała prorektor ds. studenckich dr hab. Monika Szyłkowska, prof. WAT, sprawująca nadzór nad przebiegiem konkursu.

„Naszym celem jest popularyzowanie wiedzy fizycznej, rozwijanie uzdolnień fizycznych uczniów oraz zainteresowanie młodzieży studiami politechnicznymi. Chcemy jednocześnie uczcić pamięć profesora Lecha Solarza, wybitnego naukowca i dydaktyka, który potrafił zarażać swoim entuzjazmem kolejne pokolenia studentów Wojskowej Akademii Technicznej” – mówiła prof. Szyłkowska. Podkreśliła, że inicjatorem i pomysłodawcą konkursu jest Rektor-Komendant WAT gen. bryg. prof. Przemysław Wachulak.

Finaliści konkursu mieli dwie godziny na rozwiązanie testu składającego się z 28 pytań oraz przygotowanie odpowiedzi na dwa pytania otwarte. Autorami zadań i pytań testowych, zarówno w eliminacjach, jak i w finale, są doświadczeni nauczyciele akademiccy z Instytutu Fizyki Technicznej Wydziału Nowych Technologii i Chemii WAT – prof. dr hab. inż. Leszek R. Jaroszewicz członek koresp. PAN, dr hab. inż. Karol Stasiewicz, prof. WAT, dr inż. Konrad Zubko, prof. WAT, dr inż. Joanna Moś, dr inż. Joanna Korec, dr inż. Zbigniew Krajewski i mgr Natalia Przybysz.

Pytania miały charakter przeglądowy i odwoływały się w sposób proporcjonalny do całego programu nauczania fizyki w szkołach ponadpodstawowych w klasach o rozszerzonym zakresie nauczania fizyki.

LAUREACI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU FIZYCZNEGO IM. LECHA SOLARZA

Pięciu finalistów z najlepszymi wynikami ma zapewnioną maksymalną liczbę punktów rankingowych przy ubieganiu się o przyjęcie na dowolny kierunek studiów cywilnych w WAT, bezpłatne zakwaterowanie w domu studenckim WAT na jeden rok akademicki oraz stypendium z własnego funduszu WAT na stypendia za wyniki w nauce dla studentów.

Komisja konkursu pod przewodnictwem dr. hab. inż. Karola Stasiewicza, prof. WAT z Instytutu Fizyki Technicznej Wydziału Nowych Technologii i Chemii wyłoniła pięciu laureatów:

  • I miejsce – Ryszard Czerwiński z II Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu;
  • II miejsce – Mikołaj Litwin z III Liceum Ogólnokształcącego im.  Unii Lubelskiej w Lublinie;
  • III miejsce – Mikołaj Lisek z III Liceum Ogólnokształcącego im.  Unii Lubelskiej w Lublinie;
  • IV miejsce – Mateusz Czarnowicz z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku;
  • V miejsce – Mateusz Sztabiński z Zespółu Szkół nr 2, II Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Z. Podhorskiego w Suwałkach.

Wszyscy wyróżnieni otrzymali również nagrody rzeczowe ufundowane przez Rektora-Komendanta WAT.

Zgromadzeni na finale konkursu goście mogli wysłuchać wykładów: „Bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej w świetle aktualnych wyzwań i zagrożeń” dr. Wiesława Śmiałka oraz: „Od fikcji do rzeczywistości: deepfake jako narzędzie i zagrożenie” por. mgr. inż. Tomasza Walczyny.

„Myślimy już o trzeciej edycji konkursu. Chcemy zwiększyć liczbę szkół, do których wyślemy zaproszenia. W tym roku poziom konkursu był bardzo wysoki. W pierwszej edycji do finału dostało się 41 osób, teraz było ich 54. Widać, że uczniowie są coraz lepiej przygotowani, a nauczyciele angażują się w ich wsparcie. Wszyscy uczestnicy finału mogą mieć powód do dumy, bo uzyskali dobre wyniki” – mówi prof. Karol Stasiewicz, przewodniczący Komisji Konkursowej.

Nagrody laureatom wręczyła prorektor ds. studenckich prof. Szyłkowska oraz reprezentujący Wydział Nowych Technologii i Chemii WAT: dziekan wydziału dr hab. inż. Anna Spadło, prof. WAT, prodziekan ds. naukowych dr hab. inż. Paweł Madejczyk, prof. WAT, dyrektor Instytutu Fizyki Technicznej płk prof. Małgorzata Kopytko oraz przewodniczącym Komisji Konkursowej prof. Stasiewicz.

Za organizację konkursu odpowiadał mgr inż. Wiesław Szczygielski.

Patronem konkursu jest prof. Lech Solarz, profesor zwyczajny Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie. Był wybitnym naukowcem, współautorem lub autorem prawie 100 publikacji naukowych. Specjalizował się w mechanice, modelowaniu zjawisk w ośrodkach ciągłych i metodach obliczeniowych. Umiejętność modelowania matematycznego różnych zjawisk, znajomość metod numerycznych, budowy algorytmów i programowania czyniły z niego cenionego współpracownika zespołów badających bardzo różne obiekty – od nanostruktur po czujniki drgań wykorzystujących akustyczne fale powierzchniowe


Marcin Wrzos

fot. Mariusz Maciejewski