Granty OPUS i PRELUDIUM dla badaczy z WAT

Prace nad zaawansowanymi materiałami ciekłokrystalicznymi, technologiami laserowymi i nowoczesnymi metodami wytwarzania przyrostowego otrzymają dofinansowanie z Narodowego Centrum Nauki. Naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej zdobyli trzy duże granty w programach OPUS i PRELUDIUM.
Dwa z projektów uzyskały finansowanie NCN w ramach konkursu OPUS 27, a jeden – PRELUDIUM 23. Łączna kwota przyznanych grantów przekracza 5 milionów złotych. Naukowcy będą mogli realizować projekty wyznaczające nowe kierunki w dziedzinie badań nad materiałami zaawansowanymi i technologiami przyszłości.
Pierwszy z wyróżnionych projektów dotyczy helikonikalnych ferroelektrycznych materiałów nematycznych. Będzie on realizowany przez zespół płk. dr. hab. inż. Przemysława Kuli z Wydziału Nowych Technologii i Chemii WAT. Jego celem są badania nad zjawiskiem spontanicznego łamania symetrii chiralnej w cieczach polarnych. Jest to temat, który od dawna fascynuje badaczy, ale dopiero niedawne odkrycia naukowców WAT, które zostały opisane w czasopiśmie „Science”, otworzyły nowe perspektywy w wykorzystaniu materiałów ciekłokrystalicznych. Zespół prof. Kuli będzie pracował nad opracowaniem materiałów o potencjalnych zastosowaniach technologicznych – od precyzyjnych czujników po nowe rozwiązania w optoelektronice.
Cały artykuł na: Granty OPUS i PRELUDIUM dla badaczy z WAT – Wojskowa Akademia Techniczna
Marcin Wrzos
grafika źródło: NCN