
PRACOWNICY ZAKŁADU
KIEROWNIK ZAKŁADU
ppłk dr hab. inż. Małgorzata Kopytko,
profesor uczelni
tel. +48 261 839 049
budynek 100 p. 160
e‑mail malgorzata.kopytko@wat.edu.pl
Ppłk dr hab. inż. Małgorzata Kopytko jest absolwentką Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. W 2005 roku uzyskała tytuł magistra inżyniera w zakresie optoelektroniki i techniki światłowodowej. W Wojskowej Akademii Technicznej pracuje od 2008 roku. W grudniu 2011 roku uzyskała tytuł doktora nauk technicznych w dyscyplinie elektronika. Jest laureatką nagrody Prezesa Rady Ministrów za wysoko ocenione osiągnięcie będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego pt. „Wysokotemperaturowe barierowe detektory podczerwieni z tellurku kadmowo-rtęciowego”. Obecnie prowadzi badania dotyczące teorii budowy i technologii wytwarzania złożonych struktur półprzewodnikowych pod kątem zastosowania w nowej generacji detektorów podczerwieni. W 2018 roku awansowała na stopień majora oraz została mianowana na stanowisko profesora uczelni.
Jest autorką prac naukowych w wielu renomowanych periodykach indeksowanych przez Instytut w Filadelfii (JCR – Journal Citation Research), m.in. takich jak Reports on Progress in Physics, Progress in Quantum Electronics, Applied Physics Review, cytowanych ponad 600 razy z indeksem Hirsha równym 13. Jest także autorem monografii zatytułowanej „Antimonide-based infrared detectors – A new perspective,” która zostanie wydana w kwietniu bieżącego roku przez SPIE PRESS (Bellingham, Washington USA).
prof. dr hab. inż. Antoni Rogalski
członek rzeczywisty PAN
tel.: +48 261 839 109
budynek 100 p.92 (przy IFT}
e‑mail antoni.rogalski@wat.edu.pl
www.antonirogalski.com
Prof. dr hab. inż. Antoni Rogalski, czł. rzecz. PAN z wyboru Dziekan IV Wydziału PAN (2 kadencja), jest absolwentem kierunku fizyka techniczna WAT. Przedmiotem jego działalności naukowej jest technologia, badania i zastosowania półprzewodników do detekcji promieniowania elektromagnetycznego, głównie zakresu podczerwieni.
Prof. Rogalski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w świecie polskim profesorem nauk technicznych. Ma wybitny dorobek naukowy udokumentowany: 13 monografiami wydawnictw globalnych, około 300 pracami w czasopismach indeksowanych (cytowanymi od 9 tysięcy do ponad 16 tysięcy razy w zależności od rodzaju bazy) z wskaźnikiem Hirscha powyżej 50-ciu. Jego monografia Infrared and Terahertz Detectors (Wyd. Taylor @ Francis, USA), przetłumaczona na rosyjski i chiński, oceniana jest jako najlepsza monografia 20-lecia dotycząca detektorów podczerwieni. Równie cenne są jego prace dotyczące alternatywnych materiałów do konstrukcji detektorów podczerwieni – niektóre z nich zajmują pozycje najbardziej czytanych i cytowanych prac w tak prestiżowych pismach jak Progress in Quantum Electronics i w Infrared Physics and Technology (cytacje powyżej 500).
Prof. Rogalski jest wyróżniającym się nauczycielem akademickim i aktywnym organizatorem życia naukowego. Pełnił w WAT funkcje kierownika ZFCS (1994‑2015), dyrektora Instytutu Fizyki Technicznej (1988‑2002). Ściśle współpracuje z Vigo System SA prowadząc unikatowe w świecie prace wsparte grantami z KBN i NCBiR. Jest nauczycielem akademickim od prawie 50-ciu lat, promotorem 10-ciu prac doktorskich, członkiem licznych komitetów naukowych, istotnych czasopism naukowych – pełnił funkcję redaktora naczelnego czasopisma Opto-Electronics Review (1997‑2015), od 2004 jest zastępcą redaktora naczelnego Bulletin of the Polish Academy of Sciences. Technical Sciences, a także uznanym, zapraszanym autorem referatów plenarnych na prestiżowych międzynarodowych konferencjach jak i sympozjach (w tym około 80 razy jako tzw. keynote speaker).
Za wybitne osiągnięcia naukowe Prof. Rogalski był wyróżniony: tytułem Fellow of SPIE (1995, Bellingham, USA), nagrodą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (1997), nagrodą Ministra Obrony Narodowej (2008), nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za całokształt działalności (2014), nagrodą I stopnia Ministra Obrony Narodowej za najlepszą pracę naukową i wdrożenie z obszaru obronności (2017). W latach 2016‑2018 był członkiem Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, a od 2016 jest członkiem Zespołu ds. Nagród Prezesa Rady Ministrów.
prof. dr hab. inż. Jarosław Rutkowski
tel. +48 261 83 97 81
budynek 100 p. 163
e‑mail jaroslaw.rutkowski@wat.edu.pl
Prof. dr hab. inż. Jarosław Rutkowski jest absolwentem Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej. Bezpośrednio po ukończeniu studiów podjął pracę na stanowisku asystenta w Instytucie Fizyki Technicznej WAT i pracuje tu nieprzerwanie do dnia dzisiejszego pełniąc między innymi w latach 2005 – 2008 oraz w obecnej kadencji (2020 – 2024) funkcję Dyrektora Instytutu zaś przed dwie kadencje w latach 2008 – 2016 funkcje Prorektora WAT ds. Kształcenia. Od początku swej pracy w WAT uczestniczył w zespołowych badaniach naukowych, które dotyczyły technologii i konstrukcji detektorów podczerwieni. Zajmował się głównie badaniami zjawisk fotoelektrycznych w półprzewodnikach o małej szerokości przerwy energetycznej i ich aplikacji do detektorów promieniowania podczerwonego. Efektem tych prac było uzyskanie w 1984 r. stopnia doktora nauk technicznych, a następnie w roku 1995 stopnia doktora habilitowanego nauk technicznych w dziedzinie elektroniki, specjalność: elektronika półprzewodnikowa. Jako samodzielny pracownik naukowy rozwijał technologię wzrostu heterostruktur półprzewodnikowych metodą epitaksji z fazy ciekłej oraz prowadził analizę i ocenę kierunku rozwoju technologii detektorów podczerwieni. Bezpośrednio kierował czterema projektami badawczymi MNiSW. W 2004 roku uzyskał tytuł naukowy profesora. Obecnie zajmuje się konstrukcją i technologią detektorów opartych na supersieciach II rodzaju ze związków AIIIBV oraz na hetrostrukturach HgCdTe otrzymywanych metodą MOCVD. Dorobek naukowy i badawczy prof. dr hab. inż. Jarosława Rutkowskiego obejmuje dwie monografie, ponad 100 prac opublikowanych w znaczących pismach krajowych i zagranicznych oraz redakcję pięciu opracowań materiałów konferencyjnych wydanych w USA w postaci tomów „Proceedings of SPIE”. Jest również współautorem kilku skryptów dydaktycznych dla studentów WAT. Jest członkiem Sekcji Optoelektroniki, Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji PAN oraz członkiem Zespołu doradczego do spraw infrastruktury badawczej w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Za swą działalność dydaktyczną, naukową i organizacyjną został wyróżniony Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
prof. dr hab. inż. Jerzy Wróbel
tel. 22 683 837 029; 261 939 217
budynek 24 p. 126
Prof. dr hab. Jerzy Wróbel - nauki fizyczne. Absolwent Politechniki Warszawskiej, wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej. Doktorat (1988) oraz habilitację (2005) uzyskał w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk. Staż podoktorski w Instytucie Ludwiga Boltzmanna i na Uniwersytecie Wiedeńskim (Austria), dalsze staże naukowe w Instytucie Weizmanna (Izrael). Pracownik Instytutu Fizyki PAN i Uniwersytetu Rzeszowskiego (2012 – 2018), gdzie pełnił funkcję kierownika Laboratorium Technologicznego Fotolitografii i Litografii Elektronowej w Centrum Naukowo-Dydaktycznym Mikroelektroniki i Nanotechnologii. Specjalista w zakresie fizyki układów nisko-wymiarowych i transportu kwantowego w nanostrukturach półprzewodnikowych, ekspert w dziedzinie litografii elektronowej i pomiarów niskotemperaturowych. Obecnie pełni funkcję kierownika Zespołu Fizyki Zjawisk Spinowych (SL2.2) w Instytucie Fizyki PAN.
płk dr hab. inż. Piotr Martyniuk,
profesor uczelni
tel. +48 261839 215
budynek 100 pokój 158
e‑mail piotr.martyniuk@wat.edu.pl
Płk dr hab. inż. Piotr Martyniuk jest absolwentem Wydziału Inżynierii Chemii i Fizyki Technicznej WAT, kierunek fizyka techniczna (studnia ukończył z wyróżnieniem w 2001 r.). Pracę doktorską na temat: „Graniczne parametry detektorów podczerwieni z kwantowymi efektami rozmiarowymi” pod kierownictwem prof. dr hab. inż. Antoniego Rogalskiego, obronił na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej w 2008 r. W 2015 roku na podstawie oceny ogólnego dorobku i przedstawionego osiągniecia naukowego „Barierowe detektory podczerwieni jako nowa generacja detektorów HOT” uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego w zakresie elektroniki – optoelektronika. W tym samym roku został Kierownikiem Zakładu Fizyki Ciała Stałego IFT oraz zastępcą redaktora naczelnego czasopisma Opto-Electronics Review. W 2018 roku awansował na stopień pułkownika oraz został mianowany na stanowisko profesora uczelni.
Płk dr hab. inż. Piotr Martyniuk jest autorem prac indeksowanych przez Instytut w Filadelfii (JCR – Journal Citation Research), takich jak Progress in Quantum Electronics, Journal of Applied Physics, Semiconductor Science and Technology, cytowanych ponad 100 razy z indeksem Hirsha równym 16. Ponadto jest laureatem konkursów organizowanych przez Rektora WAT i konkursu im. prof. A. Smolińskiego. Dodatkowo, komitet naukowy konferencji WE-Heraeus-Seminar: Infrared: Science, Technology and Applications poświęconej technice podczerwieni wyróżnił pracę ppłk. dr. inż. Piotra Martyniuka ”Theoretical modelling of MWIR InAs/GaSb/B‑AlGaSb T2SLs nBn detector” jako najlepszą pracę młodych pracowników naukowych w dziedzinie detektorów podczerwieni. Obecnie zajmuje się barierowymi strukturami detekcyjnymi średniej (MWIR) i dalekiej podczerwieni (LWIR) z AIIIBV w tym supersieci II rodzaju (T2SLs) jak również HgCdTe.
płk dr hab. inż. Paweł Madejczyk,
profesor uczelni
tel. +48 261 837 449
budynek 100 p. 154
e‑mail pawel.madejczyk@wat.edu.pl
Płk dr hab. inż. Paweł Madejczyk ukończył Wydział Elektroniki WAT w 1996 r. na kierunku elektronika i telekomunikacja. Od 1996 do 1997 r. pełnił służbę w Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Biedrusku na stanowisku inżyniera. Od 1997 do 1998 r. był wykładowcą w Wyższej Szkole Oficerskiej im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu. Od 1998 r. pracuje w Wojskowej Akademii Technicznej w Zakładzie Fizyki Ciała Stałego. W 2005 r. obronił pracę doktorską na temat: „Wpływ domieszkowania na właściwości warstw epitaksjalnych z HgCdTe” pod kierownictwem prof. dr hab. inż. Antoniego Rogalskiego na Wydziale Inżynierii, Chemii i Fizyki Technicznej WAT. Płk dr hab. inż. Paweł Madejczyk zajmuje się inżynierią i pomiarami fotoelektrycznymi heterostruktur półprzewodnikowych przeznaczonych do konstrukcji detektorów podczerwieni. Jest współautorem kilkudziesięciu prac naukowych opublikowanych w czasopismach z listy filadelfijskiej. W 2019 uzyskał stopień naukowy dr habilitowanego nauk technicznych w zakresie inżynierii materiałowej. Od 2019 roku płk dr hab. inż. Paweł Madejczyk jest kierownikiem projektu pod tytułem „Sensory dla przemysłu 4.0 i IoT”. Prowadzi ćwiczenia rachunkowe z Fizyki Ogólnej oraz ćwiczenia laboratoryjne z przedmiotów: Elementy Fizyki Ciała Stałego, Technologia Elementów Półprzewodnikowych, Fizyka Ogólna i Fizyczne Właściwości Kryształów. W 2020roku awansował na stopień pułkownika oraz został mianowany na stanowisko profesora uczelni.
dr inż. Jacek Boguski
adiunkt
tel. +48 22 733 54 67; 261 8392 15
miejsce pracy: Laboratorium MBE WAT-VIGO
e‑mail jacek.boguski@wat.edu.pl
Dr inż. Jacek Boguski jest absolwentem Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. W latach 2010 – 2016 pracował w Instytucie Chemii i Techniki Jądrowej, gdzie zajmował się chemią radiacyjną polimerów, a zwłaszcza badaniem inicjowanych promieniowaniem gamma procesów degradacji polimerowych osłon i izolacji kabli stosowanych w elektrowniach jądrowych. W 2015 r. obronił pracę doktorską pt: „Dobór kryteriów oceny degradacji radiacyjnej i termicznej kabli”. Jest autorem czterech publikacji z listy filadelfijskiej. Od października 2016r. jest pracownikiem ZFCS IFT WTC, gdzie zajmuje stanowisko postdoca. Obecnie Jego tematyką badawczą są detektory podczerwieni oparte na cienkich warstwach półprzewodnikowych (AIIIBV) wytwarzanych metodą MBE.
dr inż. Jarosław Wróbel
adiunkt
tel. 22 683 837 029; 261 939 217
budynek 24 p. 126
e‑mail jaroslaw.wrobel@wat.edu.pl
Dr inż. Jarosław Wróbel jest pracownikiem naukowym w ZFCS IFT WTC WAT. W 2016 r. obronił rozprawę doktorską na temat: ”Wpływ właściwości supersieci InAs/GaSb na parametry detektorów podczerwieni”, której promotorem był prof. dr hab. inż. Antoni Rogalski, czł. rzeczywisty PAN. Wcześniej, w 2008 r. tytuł magistra inżyniera uzyskał na kierunku fizyka techniczna w specjalności fizyka komputerowa (również WTC WAT). Tematyką pracy były wtedy „Wybrane metody numerycznego rozwiązywania równania Poissona dla heterostruktury półprzewodnikowej”. Praca została przygotowana pod opieką naukową prof. dr hab. inż. Krzysztofa Jóźwikowskiego. Jarosław Wróbel był trzykrotnie kierownikiem projektów badawczych i wykonawcą w ponad 10 innych. Jest współautorem około 20 prac indeksowanych w bazie ISI Master Journal List. W większości z nich, będąc pierwszym lub drugim współautorem, został zacytowany w międzynarodowych periodykach około 150 razy. Jego główny obszar zainteresowań naukowych to: mechanika kwantowa i jej zastosowanie w fizyce ciała stałego, fizyka wąskoprzerwowych materiałów półprzewodnikowych, oraz struktury niskowymiarowe.
Obecnie pracuje w charakterze kierownika projektu badawczego MNiSW pt.: „Opracowanie i weryfikacja eksperymentalna nowych koncepcji charakteryzacji transportu kwantowego w złożonych heterostrukturach półprzewodnikowych”, w ramach programu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości” na lata 2019 – 2022. www.rid.wtc.wat.edu.pl
dr inż. Waldemar Gawron
Kierownik PEZMO – VIGO
tel. +48 261 839 673
budynek 100 p. 152
e‑mail waldemar.gawron@wat.edu.pl wgawron@vigo.com.pl
Dr inż. Waldemar Gawron jest absolwentem Wydziału Elektroniki WAT. Pracę w ZFCS IFT WTC WAT rozpoczął w 1990 roku i pracuje tu do dnia dzisiejszego. Od początku swej pracy w ZFCS uczestniczył w zespołowych badaniach naukowych, które dotyczyły technologii i konstrukcji detektorów podczerwieni. Od początku swej kariery naukowej specjalizował się w badaniach i rozwijaniu detektorów podczerwieni pracujących bez chłodzenia kriogenicznego. W 1997 r. obronił pracę doktorską pt. „Metody poprawy właściwości detektorów podczerwieni pracujących bez chłodzenia kriogenicznego” i uzyskał stopień doktora nauk technicznych. Uzyskał za nią nagrodę II stopnia w konkursie na najlepszą pracę doktorską 1997 roku w WAT, a w 1998 roku Nagrodę im. Michała Śmiałowskiego dla młodych autorów za prace z dziedziny nauki o materiałach przyznaną przez Fundację Kościuszkowską. Po uruchomieniu Laboratorium MOCVD WAT-VIGO rozwijał i rozwija technologię wzrostu heterostruktur półprzewodnikowych metodą MOCVD i na bazie tych heterostruktur, technologię detektorów podczerwieni pracujących bez chłodzenia kriogenicznego. Prowadzi także badania nad wykorzystaniem supersieci II rodzaju dla detektorów podczerwieni pracujących bez chłodzenia kriogenicznego. Był kierownikiem czterech projektów badawczych. Dorobek naukowy i badawczy dr inż. Waldemara Gawrona obejmuje ponad 40 prac opublikowanych w znaczących pismach krajowych i zagranicznych, cytowanych ponad 200 razy z indeksem Hirsha 8.
dr inż. Krzysztof Murawski
st. inżynier
tel. +48 261 839 049
budynek 100 p. 160a
e‑mail krzysztof.murawski01@wat.edu.pl
Dr inż. Krzysztof Murawski jest absolwentem WAT na Wydziale Nowych Technologii i Chemii. Tytuł magistra otrzymał 2009 roku na kierunku Inżynieria materiałowa, specjalność materiały fotoniczne. Temat pracy magisterskiej: „Wpływ jakości polaryzatorów na charakterystyki kątowe displeja TN pracującego w dużym oświetleniu zewnętrznym”. Od 2000 roku jest pracownikiem Zakładu Fizyki Ciała Stałego IFT, WTC. Zajmuje się badaniami materiałów II-VI(HgCdTe), badaniem luminescencji z punktu widzenia charakteryzacji próbek – badaniem koncentracji, jakości krystalograficznej. Od 2021 roku obronił pracę doktorską, przygotowaną pod opieką naukową płk. prof. dr hab. inż. Piotra Martyniuka i otrzymał tytuł doktora nauk technicznych w dziedzinie inżynieria materiałowa, specjalność: charakteryzacja materiałów półprzewodnikowych.
dr Kacper Grodecki
adiunkt
tel. +48 261 839 374
budynek 100 p. 160a
e‑mail kacper.grodecki@wat.edu.pl
Dr Kacper Grodecki jest absolwentem Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 2014 roku obronił pracę doktorską pt. “Właściwości optyczne grafenu epitaksjalnego na podłożach SiC”, pod kierownictwem dr. hab. Andrzeja Wysmółka, prof. UW. W latach 2008 – 2015 pracował w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych prowadząc badania laserów pracujących w podczerwieni oraz grafenu. W pracy naukowej zajmował się głównie spektroskopią ramanowską półprzewodników a także badaniami luminescencji SiC. Jest autorem ponad dwudziestu publikacji naukowych indeksowanych przez Instytut w Filadelfii. Był również kierownikiem dwóch grantów naukowych. Od 2015 roku jest pracownikiem ZFCS IFT WTC WAT. Zajmuje się badaniami spektroskopii optycznej w HgCdTe, takimi jak: FTIR, fotoluminescencja i fotoodbicie.
dr Sebastian Złotnik
adiunkt
budynek 24 p. 123
e‑mail sebastian.zlotnik@wat.edu.pl
Dr Sebastian Złotnik jest absolwentem Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Uniwersytetu w Aveiro (Portugalia). W latach 2017 – 2019 pracował w Sieci Badawczej Łukasiewicz-Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych w obszarze półprzewodników szerokoprzerwowych na bazie azotku galu (GaN). Obecnie jego tematyką badawczą są pomiary magnetotransportu i zagadnienia technologii wzrostu epitaksjalnego materiałów półprzewodnikowych. Od października 2019 r. jest pracownikiem naukowym na stanowisku adiunkta badawczego w Zakładzie Fizyki Ciała Stałego WTC, realizatorem projektu RID.
dr Jolanta Raczyńska
starszy wykładowca
tel. +48 261 839 673
budynek 100 p. 152
e‑mail jolanta.raczynska@wat.edu.pl
Dr Jolanta Raczyńska ukończyła w 1977 r. fizykę na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W latach 1978 – 1992 pracowała w Instytucie Fizyki PAN w Warszawie. W latach 1981 – 83 odbyła staż naukowy w Laboratorium Prof. Zh. I. Alferova w Instytucie Fizyki Technicznej im. A F. Ioffe AN Rosji w Petersburgu. Od 1992 roku pracuje w Wojskowej Akademii Technicznej w Zakładzie Fizyki Ciała Stałego. Polem jej zainteresowań i osiągnięć jest technologia półprzewodników, a szczególnie otrzymywanie bardzo czystych warstw, a także kryształów objętościowych półprzewodników AIIIBV metodami epitaksji z fazy ciekłej (LPE) i wzrostu z rozpuszczalników metalicznych. Pracę doktorską z inżynierii materiałowej, będącą podsumowaniem jej dorobku w tej dziedzinie obroniła na Wydziale Inżynierii, Chemii i Fizyki Technicznej Wojskowej Akademii Technicznej w 2002 r. Otrzymała za nią Nagrodę Rektora II stopnia. W Zakładzie Fizyki Ciała Stałego uruchomiła i opracowała technologię otrzymywania w kontrolowany sposób czystych i domieszkowanych warstw InSb i InAsSb do zastosowań w konstrukcji fotodiod. Od 2003 roku jest pracownikiem dydaktycznym. Prowadzi zajęcia z fizyki na wszystkich kierunkach studiów, a także opracowane dla specjalności inżynieria materiałowa przedmioty: Technologia Warstw i Technika Wysokiej Próżni.
dr Tetiana Manyk
adiunkt
tel. +48 261 839 673
budynek 100 p.152
e‑mail tetjana.manyk@wat.edu.pl
Dr Tetiana Manyk jest absolwentką Wydziału Fizyki Teoretycznej Czerniowieckiego Narodowego Uniwersytetu im. Jurija Fedkowycza na Ukrainie. W 2012 roku uzyskała tytuł doktora nauk fizyko-matematycznych w specjalności Fizyka Półprzewodników i Dielektryków. W pracy naukowej zajmowała się głównie badaniami dynamiki formacji wiązań chemicznych kryształów niskiej symetrii CdSb-ZnSb. Od X.2016 roku pracuje w Zakładzie Fizyki Ciała Stałego.
dr Małgorzata Nyga
st. specjalista naukowo-techniczny
tel. +48 261 839 673
budynek 100 p. 152
e‑mail malgorzata.nyga@wat.edu.pl
Dr Małgorzata Nyga ukończyła studia magisterskie na Wydziale Chemii UW. W 2001 r. rozpoczęła pracę w Zakładzie Badań Strukturalnych Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej, a następnie w Centrum Badań i Technologii Radiacyjnych, gdzie w 2016 r. obroniła pracę doktorską. Obszarem jej zainteresowań naukowych były badania indukowanych radiacyjnie reakcji chemicznych w wybranych cieczach jonowych. Od 2020 roku jest pracownikiem WTC w Zakładzie Fizyki Ciała Stałego. Zajmuje się processingiem na cienkich warstwach epitaksjalnych (A3 B5); projekt RID.
mgr inż. Kinga Majkowycz
tel. +48 261– 839 – 653
budynek 100 p. 152
e‑mail kinga.majkowycz@wat.edu.pl
Mgr inż. Kinga Gorczyca jest absolwentką Wojskowej Akademii Technicznej, kierunku Inżynieria materiałowa, specjalizacja materiały funkcjonalne. W 2016 roku w Zakładzie Technicznych Zastosowań Fizyki, obroniła pracę magisterską pt. „Badanie wpływu przewężania struktury spawu na właściwości propagacyjne wiązki świetlnej”.
Od października 2016 roku jest doktorantką Wydziału Nowych Technologii i Chemii w Zakładzie Fizyki Ciała Stałego, gdzie zajmuje się technologią materiałów AIIIBV w kontekście pomiarów transportu elektronowego w złożonych heterostrukturach do detekcji promieniowania podczerwonego.
mgr inż. Andrzej Kowalewski
st. inżynier
tel. +48 261 839 563
budynek 100 p. 162
e‑mail andrzej.kowalewski@wat.edu.pl
Mgr inż. Andrzej Kowalewski jest pracownikiem ZFCS IFT WTC WAT. Tytuł magistra inżyniera uzyskał w 2011 roku (WTC WAT) na kierunku Inżynieria materiałowa w specjalności materiały fotoniczne. Jego główny obszar zainteresowań naukowych to: technologia warstw półprzewodnikowych w tym: rozpylanie magnetronowe, napylanie termiczne, trawienie jonowe/chemiczne, fotolitografia; charakteryzacja materiałów, struktur i gotowych przyrządów do detekcji promieniowania elektromagnetycznego z zakresu podczerwieni; supersieci II rodzaju. Jest odpowiedzialny za prowadzenie działalności materiałowej w Zakładzie Fizyki Ciała Stałego.
Elżbieta Sadowska
st. technik
tel. +48 261 839 217
budynek 100 p. 156
e‑mail elzbieta.sadowska@wat.edu.pl oer@wat.edu.pl
Elżbieta Sadowska pracuje w ZFCS IFT WAT od 1984 r. Pełni funkcję redaktora technicznego czasopisma Opto-Electronics Review, współpracuje z edytorami, recenzentami, redaktorami technicznymi i autorami. Udziela użytkownikom elektronicznego systemu oraz członkom zespołu redakcyjnego, niezbędnych informacji technicznych. Nadzorowała i koordynowała do połowy 2020 roku cały proces publikacyjny czasopisma. Prowadzi również szeroko rozumianą sprawozdawczość związaną z działalnością pisma. Zabezpiecza i realizuje również prawidłowość funkcjonowania Zakładu Fizyki Ciała Stałego. Bierze udział w realizacji prac badawczych.
Danuta Staniszewska
st. technik
tel. +48 261 837 965
budynek 100 p. 154
e‑mail danuta.staniszewska@wat.edu.pl
Danuta Staniszewska jest pracownikiem technicznym w Zakładzie Fizyki Ciała Stałego od 1990 roku. Specjalizuje się w technologii obróbki chemicznej i mechanicznej heterostruktur półprzewodnikowych z HgCdTe, oraz pracach montażowych związanych z końcowymi etapami wytwarzania detektorów podczerwieni. Ponadto stanowi cenne wsparcie dla zespołu w pracach związanych z zaopatrzeniem laboratoriów w niezbędne odczynniki chemiczne, materiały elektryczne, oraz prowadzeniem dokumentacji.